• Odwiedziny: 751921

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Nasze przedszkole bierze udział w kampanii społecznej: Fundacja „ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego” - Cała Polska czyta dzieciom

Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” jest skierowana głównie do rodziców. Jednak wielu rodziców nie znajduje motywacji ani czasu, by czytać dzieciom. Przedszkole może i powinno uzupełniać domowe czytanie a tam, gdzie całkiem go brak, dać zaniedbanym dzieciom szansę codziennego kontaktu ze słowem pisanym.

Każdy rodzic chce, by jego dzieci wyrosły na mądrych i kochających ludzi. Jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dziecka jest niewątpliwie czytanie mu książek.

Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć, kształtuje wrażliwość moralną dziecka. W ten sposób rodzice inwestują w moralny i intelektualny rozwój swoich dzieci, ponieważ te, którym rodzice regularnie czytają szybciej się rozwijają, łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i ludziach, a także czują się bezpieczne i kochane. Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dziećmi.

Kiedy zacząć czytać dziecku?
Jak najwcześniej. Warto czytać niemowlęciu trzymając je w ramionach. Ciepły głos i czułe tulenie będzie dla dziecka wielką radością. Do tego celu najlepiej wybrać rymowanki, wiersze i kołysanki. „Idzie rak”, „A,a,a, kotki dwa”, „Tańcowały dwa Michały” to tylko kilka przykładów wierszy, które z powodzeniem możemy wykorzystać do zabawy.

Czytając róbmy śmieszne miny – maluchy uwielbiają patrzeć, jak zmienia się wyraz twarzy. Podczas czytania bawmy się z dzieckiem, dotykajmy je i przytulajmy.
Jakie książki wybierać?

Najważniejsze by rodzice respektowali prawa małego czytelnika (słuchacza) do kontaktu z książką dostosowaną do jego percepcji, potrzeb i zainteresowań.
Przytoczę tu pewną historię. Pani Maria uwielbiała czytać córeczce Doktora Dolittle, ale córka wolała słuchać „Historyjki o Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty”. Pani Maria dwoiła się i troiła, by przekonać dziewczynkę, że Doktor Dolittle jest ciekawszy, ale córka upodobała sobie „Alicję” i już. W końcu mama sama przed sobą przyznała się, że „lepszą” lekturą chciała zaspokoić swoje ambicje. Szanujmy wybory naszych dzieci. Nic na siłę.

Co czytać przedszkolakom?

Przedszkolaka zainteresują już dłuższe historie. Warto dobierać je tak, by nie były zanadto skomplikowane (najwyżej kilku bohaterów), w przeciwnym wypadku maluch dość szybko się znudzi i zrazi do czytania. Dobrze dobraną książkę łatwo rozpoznać po tym, że dziecko zawsze uwielbia do niej wracać i prosi, by mu czytać tę samą opowieść kilka razy. Wartościowa i piękna książka to taka, która uczy jak odróżniać dobro od zła. Przybliża wzorce takich postaw jak przyjaźń, odwaga, tolerancja, daje możliwość przeżywania radości, zachwytu, tajemnic. Książki, w których bohaterami są misie i inne zwierzęta, często gloryfikują przyjaźń i są pełne ciekawych przygód, dlatego zawsze są lekturami godnymi polecenia. Im ciekawsza i bardziej wzruszająca książka, tym większa szansa, że dziecko zaprzyjaźni się z książką w przyszłości. Takimi kryteriami kierują się także Kluby Książek, dobierając do swojej oferty nowe pozycje. Wszystkie książki klubowe są pełne kolorowych ilustracji i nawiązują do najpiękniejszych i najsłynniejszych klasycznych opowieści Disneya. Wszystkie są również wzruszającymi opowieściami o dojrzewaniu, przyjaźni i rodzicielskiej akceptacji.

W ramach akcji w naszym przedszkolu:

- Nauczycielki codziennie czytają dzieciom.

- Zapraszamy rodziców oraz innych członków rodziny do czytania dzieciom na terenie przedszkola swoich ulubionych bajek, baśni oraz wierszy.

- zapraszamy osoby zaprzyjaźnione z naszym przedszkolem

- każda uroczystość obchodzona w naszym przedszkolu rozpoczyna się głośnym czytaniem przez zaproszonego gościa lub z grona przedszkola.

DRODZY RODZICE!!!

Zachęcamy  wszystkich rodziców do przyłączenia się do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” poprzez codzienne czytanie swojemu dziecku.

To jest łatwe:

- wybierajcie książki ciekawe, wartościowe

- czytajcie wybrane przez dziecko jak i przez Was książeczki

- najlepszą porą do czytania jest wieczór przed snem

- czytajcie książkę wielokrotnie jeśli dziecko tego oczekuje

- odpowiadajcie na zadawane przez dziecko pytania i odwrotnie

- cytujcie wypowiedzi bohaterów książeczki

Życzymy Państwu mile, magicznie i twórczo spędzonych chwil, wspólnych odkryć i wzruszeń ze swoimi  pociechami w świecie magii jaką jest książka.