LISTOPAD 2020

Promyczki

Listopad 2020

10.11.2020 r. – Uroczystość z okazji Święta Niepodległości - prosimy, aby dzieci przyszły do przedszkola odświętnie ubrane.

Tydzień 1 Jesienne nastroje

• utrwalanie nazw pór roku;

• zapoznanie z literą i: małą i wielką, drukowaną i pisaną;

• zapoznanie ze zjawiskiem krążenia wody w przyrodzie;

• rozwijanie umiejętności liczenia; zapoznanie z trójkątem;

• zapoznanie z nazwą aktualnego miesiąca.

Tydzień 2 Dbamy o zdrowie, realizacja programu „Mamo, tato wolę wodę

• uświadomienie konieczności dbania o własne zdrowie,

• dostrzeganie roli lekarza w dbaniu o zdrowie ludzi,

• zapoznanie z literą t: małą i wielką, drukowaną i pisaną,

• uświadamianie znaczenia zdrowia dla każdego człowieka,

• zachęcanie dzieci do spożywania zdrowej żywności,

• uświadomienie potrzeby picia dużej ilości wody mineralnej, wyjaśnienie jej wpływu na zdrowie,

• zapoznanie z zapisem cyfrowym liczby 5,

• poznawanie nazw posiłków i pór dnia.

Tydzień 3 Moje domowe zwierzątko

• poznawanie zasad dbania o zwierzęta hodowane w domu: karmienia ich, zapewnienia wizyt u weterynarza, zapewniania odpowiedniego miejsca na odpoczynek i sen, wychodzenia na spacer,

• zapoznanie z literą d: małą i wielką, drukowaną i pisaną,

• zapoznanie z figurą geometryczną – prostokątem,

• poznawanie swoich praw i obowiązków,

• poznawanie właściwości magnesu.

Tydzień 4 Urządzenia elektryczne

• zapoznanie z literą k: małą i wielką, drukowaną

• zwracanie uwagi na znaczenie prądu w gospodarstwie domowym,

• poznawanie różnych sposobów otrzymywania energii.

• poznawanie złych przewodników ciepła i dobrych przewodników ciepła,

• poznawanie zasad działania wybranych urządzeń, np. odkurzacza, miksera, ekspresu, i zasad bezpiecznego korzystania z nich

• korzystanie z wybranych urządzeń gospodarstwa domowego przy udziale osoby dorosłej,

• poznawanie urządzeń gospodarstwa domowego,

• dostrzeganie roli urządzeń gospodarstwa domowego w ułatwianiu pracy ludziom,

Wiersz do nauki

W historii Polski, tak się składa,

był kiedyś ponad wiek niewoli.

Jedenastego listopada,

nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

by przez szacunek dla przeszłości,

ten dzień na zawsze dla Polaka,

pozostał Dniem Niepodległości.

Piosenka do nauki

1.Flaga biało-czerwona

na wietrze roztańczona,

niosą ją polskie dzieci,

a orzeł nad nimi leci.

Ref: Przed nami szeroko otwarta,

przyszłości czysta karta,

a Bóg, honor i Ojczyzna,

to nasza ojcowizna !

2. Flaga biało-czerwona

bliznami naznaczona.

Wciąż pamiętać musicie:

za Polskę dawano życie.

Ref: Przed nami szeroko otwarta,

przyszłości czysta karta,

a Bóg, honor i Ojczyzna,

to nasza ojcowizna !

W jaki sposób zachęcać dzieci do picia wody?

Źródło https://wolewode.pl/dla-rodzicow/jak-zachecac-dzieci-do-picia-wody/

Mamo! Nie chcę pić wody! Wolę oranżadę!” – tę formułkę zna prawie każdy rodzic. Niestety, w porównaniu z kolorowymi, słodkimi i gazowanymi napojami woda to dla dzieci nudna konieczność. Jest bezbarwna, nie ma intensywnego smaku i zachwycających bąbelków. Żeby dziecko częściej po nią sięgało, my rodzice powinniśmy już od najwcześniejszych lat przyzwyczajać je do jej picia.

Świećmy przykładem! To najprostszy i bardzo skuteczny sposób, aby nauczyć nasze pociechy nawyku picia wody i zasad zdrowego odżywiania. Sami sięgajmy po nią w ich obecności, zamiast rozkoszować się słodkim smakiem herbaty czy innych napojów. Unikajmy też frytek i hamburgerów. Pokażmy im, że owoce i warzywa powinny być stałym elementem naszych posiłków. Dzieci lubią naśladować rodziców, dlatego naturalną koleją rzeczy będą robić to co my.

Gdy dzieci proszą o coś do picia, podajmy im szklankę wody. Jeżeli będą grymasić, zastosujmy pewien „podstęp”. Dodajmy do wody odrobinę świeżego soku z cytryny, pomarańczy czy mandarynki. Dzięki temu woda nabierze ciekawego dla dziecka smaku i chętniej ją wypije. Wykorzystajmy papierowe słomki i kolorowe kubki – to gadżety, które dodatkowo uatrakcyjnią wodę.

Dzieci uwielbiają bawić się wodą! Kałuże pod wanną w trakcie kąpieli czy na kuchennej posadzce pod zlewem podczas zabaw w przelewanie jej z jednego naczynia do drugiego to niemalże codzienność. Skorzystajmy z tego! Rozmawiajmy z nimi o tym, jak ważna jest dla otaczającego nas środowiska, jakie ma właściwości i zastosowania. Wytłumaczmy im, że bez wody nie byłoby nas, roślin i zwierząt. Dzięki temu dziecko ją doceni, a być może będzie też dbało, aby nie marnowała się w domu.

Sami inicjujmy zabawy i przeprowadzajmy mini-eksperymenty zgodnie z zasadą, że najlepsza woda dla dzieci to ta, która kojarzy się im z przyjemnością i rozwija w nich zdolności emocjonalno-poznawcze. Puszczanie baniek mydlanych, mokre harce w ogródku, wspólne podlewanie roślin, barwienie cieczy farbami, przelewanie jej do naczyń o różnych kształtach to sprawdzone sposoby na wzbudzenie zainteresowania najmłodszych.

Stosując się do powyższych wskazówek, z pewnością osiągniemy o wiele bardziej wymierne rezultaty niż prowadząc politykę nakazów i zakazów. Do dzieci należy podchodzić życzliwie, rozważnie i z pomysłem. Tylko wtedy nasz wysiłek nie pójdzie na marne. Ta prawda dotyczy także wody.