• Kalendarium

  Czwartek, 2021-04-22

  Imieniny: Łukasza, Kai

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 752144
  • Do końca roku: 253 dni
  • Do wakacji: 64 dni

GRUDZIEŃ 2020

Krasnale

Grudzień 2020

 

Czekamy na Mikołaja

Dzielenie się wiedzą nt. Mikołaja – jego wyglądu, sposobu podróżowania, pracy; opowiadanie o wymarzonych prezentach.

 

4.12.2020 r. - Spotkanie z Mikołajem w przedszkolu.

 

Czy smoki to dinozaury?

Poznanie węgla – jego właściwości i wykorzystania. Zainteresowanie dzieci jego pochodzeniem, a także wymarłymi zwierzętami z tamtej epoki – dinozaurami.

 

To już zima

Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie zimą, określanie zjawisk charakterystycznych dla tej pory roku. Poznanie właściwości śniegu na podstawie doświadczeń i własnych obserwacji. Uświadomienie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu. Rozumienie konieczności właściwego ubierania się w zimie.

 

Święta tuż tuż

Poznanie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Dzielenie się spostrzeżeniami nt. Przygotowań świątecznych w domu. Podtrzymywanie tradycji świątecznych poprzez dekorowanie choinki, śpiewanie kolę, uczestnictwo w wigilii. Wytwarzanie radosnej atmosfery oczekiwania na święta.

 

22.12.2020 r. - grupowa wigilia; prosimy o przyniesienie opłatków

 

 

Aktywność językowa:

- uważne słuchanie utworów literackich i odpowiadanie na pytania zgodnie z ich treścią;

- budowanie prostych wypowiedzi zrozumiałych dla otoczenia;

- ćwiczenia słuchowe – dzielenie wyrazów na sylaby, odgadywanie słów wypowiadanych sylabami;

- ćwiczenia mięśni narządów mowy.

 

Aktywność matematyczna:

- ćwiczenia w liczeniu w dostępnym zakresie;

- osłuchiwanie z liczebnikami porządkowymi pierwszy, drugi;

- określanie kierunków do przodu, do tyłu;

- rozpoznawanie figur geometrycznych koło, trójkąt, kwadrat;

- porównywanie długości, używanie określeń długi – krótki.

 

Piosenka do nauki: „Jedzie Mikołaj”

 

Mikołaj, Mikołaj jedzie samochodem

Bo gdzieś zgubił saneczki

W tę mroźną pogodę.

Hu hu ha, tra la la

Co to za Mikołaj /x2

Mikołaj, Mikołaj lat ma już bez liku

A prezenty dziś wiezie

Dzieciom w bagażniku.

Hu hu ha, tra la la

Co to za Mikołaj /x2

 

Wiersz do nauki

 

Mikołaju, Mikołaju

Zejdź z niebieskich chmur!

Grzecznym dzieciom pod poduszki

Moc prezentów włóż!

 

Mikołaju, Mikołaju
siwą brodę masz
ja cie w brodę pocałuję
prezent Ty mi dasz

 

Mikołaju nasz,
dużo paczek masz.
Jak Cię ładnie poprosimy
to nam jedną dasz!

 

 

 

Jak mądrze wykorzystać przedświąteczny czas?

 

Na pewno warto kultywować zwyczaje wyniesione z domu. Można pokusić się o wypracowanie własnych, takich, które pozwolą stworzyć magiczny, niepowtarzalny, charakterystyczny tylko dla naszej rodziny nastrój. Dobrze jest już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że święta to przede wszystkim wspólnie spędzany czas, w którym prezenty są jedynie miłym dodatkiem. Jak to zrobić?

 

 • Zapoznaj dziecko z tradycją świąt Bożego Narodzenia.
  Dziecko chętniej będzie uczestniczyło w wydarzeniu, które rozumie. Warto więc opowiedzieć mu o narodzinach Jezusa i działalności Świętego Mikołaja. Wyjaśnić, po co ubieramy choinkę, dlaczego pod obrus wkładamy siano, co symbolizuje opłatek i dla kogo stawiamy na stole dodatkowe nakrycie.

 • Zaangażuj dziecko w przygotowania.
  Bycie jedynie obserwatorem niekoniecznie jest interesujące. Szczególnie dotyczy to dzieci, które, aby coś zrozumieć, muszą czynnie w tym uczestniczyć i być zaangażowane emocjonalnie. Dlatego jeżeli chcemy, aby nasze pociechy odczuły wyjątkowość świąt, stwórzmy im okazję do aktywnego udziału w przedświątecznych przygotowaniach. Zadbajmy o to, aby poczuły się współodpowiedzialnymi organizatorami, których udział w tym przedsięwzięciu jest równie ważny, jak pozostałych członków rodziny. Oczywiście planując działania, weźmy pod uwagę wiek i możliwości dziecka, tak aby odpowiednio dostosować rodzaj i zakres prac. W co więc możemy zaangażować nasze pociechy?

 

 1. Porządki – ktoś powie: – „Nuda! Żadne dziecko nie chce się tym zajmować. Trudno zmusić je nawet do zrobienia porządku na swoim biurku, a co dopiero mówić o sprzątaniu całego mieszkania!”, i jest w tym wiele prawdy. Jak więc postąpić? Co więc zrobić, aby nudne sprzątanie zamieniło się w atrakcyjne przedświąteczne porządki? Powierz dziecku do wykonania ważne zadanie. Nadzoruj, ale... pozostaw odrobinę swobody. Obdarz dziecko zaufaniem, pozwalając, aby nauczyło się nowych rzeczy. Niech będzie to również okazja do pobycia w twojej obecności. Pozwoli to na pogłębianie więzi emocjonalnej i budowanie świątecznej atmosfery.

 2. Ubieranie choinki – to jedna z czynności, na którą każde dziecko czeka z niecierpliwością. Zanim jednak przystąpimy do dekorowania świątecznego drzewka, warto pokusić się o własnoręczne wykonanie ozdób. Wspólne wycinanie gwiazdek, klejenie łańcucha z papieru, robienie aniołków, to zajęcia równie przyjemne jak i rozwojowe.

 3. Świąteczne pierniki – to zadanie, z którym dzieci poradzą sobie z łatwością. Możesz powierzyć im wycinanie pierników, lukrowanie, czy też ozdabianie według własnego pomysłu.

 4. Nakrywanie do stołu – może stać się świetną okazją do tego, by nauczyć dziecko tej umiejętności. Nawet maluch poradzi sobie z układaniem sztućców, serwetek, rozmieszczaniem ozdób na stole, a włożenie siana pod obrus i przygotowanie pustego miejsca dla zbłąkanego wędrowca będzie kolejną okazją do zapoznania z tradycjami świątecznymi.

 5. Świąteczne życzenia – składanie życzeń nie jest wcale takie proste, jakby się mogło wydawać. Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko potrafiło złożyć „życzenia od serca”, a nie tylko: „Zdrowia, szczęścia, pomyślności…”, pomóżmy mu się do tego przygotować. Sprawę mogą ułatwić własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, które jednocześnie pokażą dziecku inną formę wysyłania życzeń niż sms-y czy maile wysyłane z Internetu, tak popularne w dzisiejszych czasach.

 6. Własnoręcznie przygotowane prezenty – to świetna okazja, aby nauczyć dziecko, że prezenty wykonane samodzielnie są bardziej wartościowe, niż te kupione w sklepie. Pomóż dziecku w wyszukaniu pomysłów i zgromadzeniu potrzebnych materiałów.

 

 • Naucz dziecko dzielić się z innymi.
  Wykorzystaj przedświąteczny czas, by uwrażliwić swoje dziecko na los innych, nauczyć je empatii i współczucia. Porozmawiaj z nim o dzieciach, których rodziców nie stać na prezenty. Zachęć dziecko do podzielenia się tym, co ma. Pozwól mu zdecydować, co chce podarować.

 

 

 


Zdrowych, spokojnych i radosnych

Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku

życzą

 

wychowawczynie grupy „Krasnale”