LUTY 2021

Gazetka „MOTYLE”

Luty 2021

I.”Zabawy na śniegu”

Rozwijanie aktywności twórczej podczas zabaw z watą. Poznawanie niebezpieczeństw, jakie grożą podczas zabaw na śniegu. Zapoznanie z różnymi rodzajami termometrów. Zapoznanie z wybranymi dyscyplinami sportowymi uprawianymi zimą. Ukazywanie konsekwencji nieprzestrzegania zakazów dotyczących zimowych zabaw.

II.”Jestem samodzielny w kuchni”

Zapoznanie z wyposażeniem kuchni. Poznawanie pór dnia i związanych z nimi posiłków; nazywanie produktów – tworzenie zdrowych kanapek. Nazywanie przedmiotów znajdujących się w kuchni (sztućce, tarki, tace, czajnik…)

III.”Znamy te baśnie”

Rozumienie słowa „biblioteka”. Przypomnienie znanych dzieciom bohaterów baśniowych. Układanie i rozwiązywanie zagadek o baśniowych bohaterach. Zapoznanie z etapami powstawania papieru, układanie historyjki „Jak powstaje książka?”. Wypowiadanie się na temat bajek, baśni; budowanie kilkuzdaniowych wypowiedzi.

IV.”Chciałbym być matematykiem”

Porównywanie wysokości dzieci (stosowanie słów: takiej samej wysokości, wyższe, niższe). Utrwalenie nazw pór roku, miesięcy, dni tygodnia, zwracanie uwagi na cykliczność ich występowania. Zapoznanie z wagą szalkową, stosowanie określeń: cięższy od, lżejszy od, waży tyle samo. Rozwijanie  umiejętności mierzenia długości oraz objętości.  Wyjaśnienie słów: mierzyć, przymierzyć. Poznanie urządzeń służących do mierzenia czasu.

Przygotowanie do szkoły:

- Wprowadzenie liter: n,N; g,G; w,W; p,P;

- Zapoznanie z zapisem cyfrowym liczby 8

- Rozwijanie umiejętności klasyfikowania, ćwiczenia w liczeniu;

- Rozwiązywanie rebusów;

- Dzielenie wyrazów na sylaby i głoski; przeliczanie głosek;

- Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu;

Piosenka do nauki: „Baśniowe postacie”

1. Znam legendy o powstaniu Krakowa

i stolicy Polski, Warszawie:

o szewczyku, o smoku i Wiśle,

o Syrence I Warsie i Sawie.

REF. Książki niezwykłe, książki ciekawe,

tysiące legend, baśni i bajek.

Historii tyle, że trudno zliczyć,

chcę poznać wszystkie więc będę je czytać.

1. Z książek znam też krasnoludki, królewny

I Kopciuszka i wróżki i Śnieżkę,

Czerwonego Kapturka, kłamczuchę,

Kota w butach i Piękną i Bestię.

1. Lubię czytać książki z mamą i z tatą,

Piękne wiersze, opowiadania,

Z nich się uczę, historię poznaję,

Więc zachęcam Was do czytania.

BEZPIECZNE ZABAWY NA ŚNIEGU I LODZIE

Dzieci bardzo lubią zabawy na lodowiskach czy innych ślizgawkach. Zwracajmy uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad, aby ten czas zabawy był przyjemny i bezpieczny.

Pamiętajmy także, aby dzieciom zawsze przypomnieć, że jeziora, sadzawki i stawy nie są to miejsca do zimowej zabawy.
• Jeśli to możliwe, zorganizujmy dzieciom zabawy na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że nasze pociechy mają zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych.
• Pamiętajmy, że zamarznięte jeziora, sadzawki i stawy to nie są miejsca do zabawy.
• Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte zbiorniki wodne.
• Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma- gdy jesteśmy sami (dotyczy to także wędkarzy).
• Bawiąc się na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach – w razie wpadnięcia do wody łatwiej można się wydostać na powierzchnię.
• Jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.
• Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę. Pamiętajmy także, że również nieostrożne dziecięce zabawy na śniegu mogą być niebezpieczne.

Dlatego trzeba stosować się także i tutaj do pewnych zasad bezpieczeństwa: - wchodząc na górkę z sankami, nie można wchodzić po trasie zjeżdżania, - podczas zjazdu w miarę możliwości trzeba panować nad prędkością sanek, tak by zdążyć zahamować w razie potrzeby, - nie zjeżdżać z górki w pobliżu drogi- gdyż można wjechać wprost przed nadjeżdżający samochód - dobrze jest stosować kask ochronny, podobnie jak w przypadku jazdy na łyżwach czy rolkach, gdyż w razie upadku czy uderzenia/zderzenia ochroni on głowę dziecka.

Polecam również prezentację „Bezpieczne Ferie Zimowe”https://www.youtube.com/watch?v=jld0yUCSA24