BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE - BEZPIECZNY UCZEŃ

 

Zadania realizowane są przez kolejne lata - patrz: GALERIA

Dnia 16.04.2015r. otrzymaliśmy

 

Ogólnopolski Certyfikat -"Bezpieczny Przedszkolak - Bezpieczne Przedszkole"

 

 

BEZPIECZNA SZKOŁA - BEZPIECZNY UCZEŃ


Nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Komitet Honorowy i Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Konkursu BEZPIECZNA SZKOŁA - BEZPIECZNY UCZEŃ , Fundację Państwo Obywatelskie oraz Wydawnictwo Naukowe Prawo Europejskie w Praktyce.

Celem konkursu jest wpojenie dzieciom w wieku przedszkolnym nawyków bezpieczeństwa w placówkach przedszkolnych, domach, na placach zabaw, w kontakcie z przyrodą, w tym - zwierzętami, elementarnych zasad ruchu drogowego, w kontaktach z osobami obcymi etc.

Koknursowi towarzyszy studium przedmiotu dla nauczycieli przedszkolnych Bezpieczne przedszkole, obejmujące całokształt problematyki bezpieczeństwa dzieci i przedszkoli, postępowania w warunkach kryzysowych, przeciwdziałania przemocy w rodzinie etc.

ZADANIA DO WYKONANIA PRZEZ PRZEDSZKOLE TO MIĘDZY INNYMI:

  1. Przeprowadzenie przeglądu techniczego obiektu przedszkolnego w tym:  placu zabaw, dróg komunikacyjnych, urządzeń elektrycznych
  2. Przeprowadzenie przy udziale dzieci ćwiczeń pozorujących zagrożenie pożarem, awarią urządzeń wodociągowych i elektrycznych
  3. Przeprowadzenie pogadanki na temat zagrożeń w kontaktach z przyrodą w układzie pór roku (zabawa nad wodą, niebezpieczne rośliny, groźba zabłądzenia, dzikie zwierzęta, w tym jadowite, kąpiele, ślizgawki na lodzie itp.. Konkursy rysunkowe w konwencji "dobrze" - "źle"
  4. Pierwsza pomoc -jak pomóc sobie lub koledze w przypadku zranienia czy urazu, jak wezwać pomoc - ćwiczenia
  5. Zorganizowanie spotkania z polcjantem, strażnikiem miejskim - zagadnienia dotyczące bezpiecznego poruszania się po mieście, kontaktów z nieznajomym, podstawowych zagadniń ruchu drogowego, znajomość podstawowych numerów alarmowych
  6. Wycieczka do siedziby straży poźarnej - rozmowa na temat Bezpieczne zachowanie się w domu i przedszkolu oraz postępowania  w wypadku zagrożenia.
  7. prowadzenie zajęć w formie teatrzyku na temat kontaktów z nieznajomymi
  8. Spotkanie ze specjalistą od technik komputerowych. - szczególne uczulenie na przekazanie swoich danych, adresu).
  9. Spotkanie z treserem zwierząt - uczulenie dzieci na bezpieczeństwo w kontaktach z nieznajomymi zwierzętami, zachowanie ostrożności, zasady postępowania w sytuacji bezpośredniego zagrożenia.
  10. Zorganizowanie spotkania z lekarzem, pielęgniarką -rozmowa o bezpiecznym zakazie korzystania z lekarstw z apteczki domowej.
  11. "Szanuj swoją koleżankę" -przeprowadzenie pogadanki stosownej do odpowiednich grup wiekowych.
  12. Prawa iobowiązki dziecka.

Koordynatorami powyższych działań są:

- Pani Zdzisława Gondek 

- Pani Maria Kmon

Czas realizacji wymienionych zadań to okres od 1 października 2014r. do 28 lutego 2015r